סוגי המכולות השונות – מידות ופונקציונליות

קיימים שני סוגים של מכולות שהן השכיחות ביותר, בעלות יחידת TEU אחת שאורכה הוא 20 רגל (5.90 מטר) או בעלות שתי יחידות TEU אורכה 40 רגל (12.03 מטר). שתיהן מגיעות במספר וריאציות להתאמה למטענים השונים דוגמת מכולות קירור, נגררות, בגבהים משתנים ולחומרים שונים. המכולות הסטנדרטיות בנויות מארבע קירות וגג כאשר הרצפה בדרך כלל תיהיה בנויה מקורות עץ ומתכת. השלד עשוי מפלדה והוא מרכיב החוזק אשר מאפשר לשאת משקלים גדולים על המכולה.

 

  • מכולת 20" רגל – מכולה זו בעלת מימדים חיצוניים של: אורך 6.1 מטר,  רוחב 2.44 מטר, וגובה 2.59 מטר, מימדים פנימיים של: אורך 5.7 מטר, רוחב 2.3, וגובה של 2.4 מטר. מה שנותן נפח של 33.1 מטרים מעוקבים.  מימדי הצוהר הם 2.35 מטר רוחב על 2.3 גובה. מכולה זו עשוייה פלדה, שוקלת 2.2 טון ריקה ויכולה לשאת בנוסף לזה עוד 28.2 טון. בזכות שלד הפלדה החיצוני יכולה לשאת משקל מצטבר של עד 190 טון של מכולות המועמסות אחת על גבי השניה.
  • מכולת 40" רגל – מכולה זו בעלת רוחב וגובה זהים למכולת 20 רגל אך אורכה כפול. דבר אשר מגדיל את נפחה ל67.5 מטרים מעוקבים. בנוסף עשוייה מאלומיניום ולא מפלדה שוקלת 3.8 טון ויכולה לשאת עוד 26.6 טון. גם מכולת 40 רגל כמו המכולות האחרות מאובזרת בשמונה ריבועי מתכת בפינותיה ולאורכה המאפשרים נקודות עיגון והרמה למשאית או בספינה. בנוסף לנקודות אלו משתמשים באמצעים נוספים כמו קשירות, לאבטחת המכולה והמטען שבתוכה.

 

מספר דגשים נוספים

 
  • על מנת לוודא שתקינות הסחורה נשמרת ולא נגרע ממנה דבר, קיים בנוסף למספר המכולה גם סגר על הדלתות שלה כדי לוודא שנשארה חתומה ולא הוצא ממנה דבר במהלך הדרך.
  • במידה ונפח המטען שלכם קטן מנפח המכולה, קיימת אפשרות לחלוק מכולה ולשלם רק על החלק שלכם, דבר הנקרא LCL, ובכך תוכלו לחסוך עלויות על המשלוח שלכם.
  • לעומת זאת, במידה ומידות המטען שלכם גדולות ממידות המכולה קיימות מכולות גבוהות, פתוחות, שטוחות במגוון צורות ומרכבים אשר יתאימו למטענים השונים.
  • קיימות מכולות להובלת חומרים מסוכנים אשר ברובן נמצאות בבעלות היצואן.
  • מטענים אשר חורגים מגבולות המכולה יכולים להתאים למכולות "צד פתוח" או "גג פתוח". קיימות גם מכולות שטוחות ומכולות מתקפלות, אך חלקן לא כוללות כיסויים מפני פגעי מזג האוויר. דבר המצריך בדיקה.

 

מה חשוב לדעת על מכולות?

מכולות, הלוא הם הקונטיינרים, עשויים בדרך כלל מאלומיניום או מתכת, ובאמצעותן מובילים משאות כבדים המיובאים מאוניות, מטוסים, רכבות ומשאיות.
נפח של מכולה נמדד ביחידות הנקראות בשמן המקצועי TEU – twenty foot equivalent units והן יחידות מידה השוות לנפחה של מכולה באורך 20 רגל.

 

מה יכולות להוביל המכולות בגדלים הנפוצים?

מכולות 40 רגל ומכולות 20 רגל, משמשות להובלת רוב המטענים הנישאים במכולות. במכולות ניתן להוביל מטענים בקירור ובהקפאה, נוזלים גז ושאר משאות ומטענים. מכולות רבות מובילות גם מכוניות וציוד חשמלי. בנוסף לשני סוגי מכולות אלה, ישנם מגוון רב של מכולות וגדלים להובלת משאות שונים.

 

עם ריבוי האפשרויות והסרבול שעשוי להיווצר בעקבות הבירוקרטיה, גם בהובלת מטענים שווה להיוועץ במקצוענים. המשלח הנכון יכול להתאים בשבילכם מכולה ולחסוך לכם כאב ראש מיותר בזכות הנסיון.